България е сред държавите с най-много гори в Европа. Те покриват една трета от територията на страната и повечето са с естествен произход. Над 4% от тях са девствени гори, не повлияни от човешката дейност. В горския фонд на България се съхраняват популациите на 43 световно застрашени вида животни и растения и около 80% от потенциалните български места от Европейската екологична мрежа Натура 2000.
Природен парк „Беласица” се включи в отбелязването на Седмицата на гората със следните събития:
- На 02.04.2012 г. служители от парка съвместно с ученици от СОУ „Васил Левски” село Коларово засадиха дръвче в района на административната сграда на парка. Целта на инициативата бе да се формира в учениците нагласа за залесяване и позитивно отношение към природата. Възпитаниците от екоклуба на г-жа Татяна Илиева изразиха желание да се грижат за засаденото дръвче и за в бъдеще.
- На 04.04.2012 г. се проведе акция по почистване на Природен парк „Беласица” съвместно с ученици от Гимназия „П.К.Яворов” и Професионална гимназия по механоелектротехника „Юрий Гагарин” гр.Петрич. Събитието бе предшествано от мултимедийна презентация за Природен парк „Беласица” и какво могат да направят учениците за околната среда. Тя се проведе в часовете по английски език при г-жа Стамена Терзиева в Гимназия “П.К.Яворов”.
Над 70 ученици се включиха активно в почистването на пътя от стадиона до хижа Беласица. Събрани бяха предимно пластмасови шишета, чаши, хартии, найлонови торбички и др. Съвместно с ДГС град Петрич и ученици от училище „Юрий Гагарин” бяха засадени фиданки около района на хижа Беласица.
В инициативата на Природен парк „Беласица” се включи и фирма „Екоколект”, която предостави чували за участниците, а Община Петрич осигури извозването на отпадъците до градското сметище.
- На 06.04.2012 г. в сградата на Дирекцията на Природен парк „Беласица” се проведе работна среща с партньорите от Република Гърция, община Висалтия по проект „Ен-Акт – Екологични действия за насърчаване на алтернативни форми на туризъм”. Сред основните дейности на проекта са инфраструктурни мерки за развитие и популяризиране на райони със специфична природна красота; създаване и картиране на тематични маршрути; разработване на бизнес-планове за развитие на алтернативен туризъм и други. Проектът се изпълнява в рамките на Програмата за Европейско териториално сътрудничество Гърция-България 2007-2013 г.
За повече информация:
Маргарита Георгева – Старши експерт инфраструктура и връзки с обществеността
0887/ 06 16 16 , dppbelasicadagbg, dppbelasicaabvbg